رینوپلاستی قبل از بارداری گرفتگی بینی را بهتر درمان می‌کند یا بعد؟

برای بودن در یک روند حاملگی سالم، قبل از اینکه باردار شوید، معاینات سلامتی را انجام دهید. زیرا ساختار ژنتیک مادر از خطرات تغذیه، بیماری شکل گرفته ناشی از بسیاری از عوامل زندگی، تاثیر مثبت یا منفی بر روند حاملگی دارند. سلامت بینی یکی از عواملی است که بر دوره اثر می‌گذارد. گوشت‌ها یا خمیدگی‌هایی که روی بینی دیده می‌شوند، در طول حاملگی برای دریافت کردن انرژی به طور منفی مادر و نوزاد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین ممکن است سوالات زیادی در مورد فاصله زمانی رینوپلاستی و بارداری وجود داشته باشد.

تداخل بین حاملگی و رینوپلاستی مهم است، زیرا اکثر متقاضیان جراحی بینی، زنانی در سن بارداری هستند. همانطور که اکثر جراحان قبول دارند، اگر یک زن باردار نیست و در مورد آن مطمئن است، می‌تواند جراحی بینی انجام دهد. اگر تصمیم گرفتید که جراحی بینی داشته باشید و باردار هستید یا آماده باردار شدن هستید، بهتر است همیشه با پزشک مشورت کنید. دکتر سهرابی آماده پاسخ به سوالات شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزو نوبت در این کلینیک با شماره 03136264272 و 03136274746 تماس حاصل فرمایید.

مشکل بینی در دوران بارداری


تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران بارداری و عواملی مانند وزن بیش از حد، مویرگهای گشاد شده بینی و رشد گوشت یا غدد باعث افزایش عملکرد می‌شوند. در نتیجه، باعث جلوگیری از راه عبور هوا در بینی می‌شود. گرفتگی بینی برای مادران به بیشترین مقدار ممکن می‌رسد. این خواب راحت در طول بارداری منجر به خوابیدن می‌گردد. به خصوص در ساختار خمیدگی بینی قبل از بارداری، این نوع از مشکلات مانند گوشت بینی وجود دارد و عارضه‌های ایجاد شده بالقوه می‌تواند بیشتر افزایش یابند. انحنای بینی یا داشتن مشکل قبل از بارداری یا در صورت نیاز به کنترل‌های در طول بارداری باید با عمل جراحی برطرف شود. تنفس راحت برای خود بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که می‌توان در اختیار فرزند خود قرار دهید. هورمون‌های متغییر در دوران بارداری تعادل بدن را تغییر می‌دهند. هورمون‌هایی که در دوران بارداری ترشح می‌شوند، باعث انبساط مویرگ‌های بینی می‌شوند. علاوه بر این، این می‌تواند باعث رشد و بزرگ شدن گوشت بینی شود. این وضعیت علت مشکل در تنفس است. علاوه بر این، مشکلات تنفسی ایجاد شده در طول زایمان طبیعی می‌توانند کارها را دشوار کنند. با وجود این عارضه‌ها، رینوپلاستی می‌تواند در دوران بارداری انجام شود. خمیدگی‌های استخوان بینی یا تغییرات ممکن است با تنفس تداخل پیدا کند و باعث انسداد شود. همچنین انحراف استخوان باعث افزایش مشکلات بینی، سینوزیت و تنفسی می‌گردد. تغییرات هورمونی ایجاد شده در اثر بارداری باعث تشدید شرایط شده و تنفس را دشوارتر می‌کند.

قبل از بارداری، درمان انحنای پولیپ یا استخوان بینی توصیه می‌شود. کنترل و معاینه انحنای بینی در طول بارداری توسط پزشک هم برای مادر و هم برای سلامتی فرزند دارای اهمیت زیادی است. در بعضی موارد ممکن است قبل از بارداری حذف به روش جراحی وجود داشته باشد که می‌تواند این مشکلات را به راحتی اصلاح کند. در صورتی که یک مادر برای درمان مشکل تنفسی به پزشک مراجعه کند می‌توان مطابق با شرایط عمل مورد نیاز را انجام داد. یک جلسه برای درمان مشکل انحنای بینی و زیبایی بینی بطور همزمان موفقیت آمیزتر از این است که بصورت جداگانه انجام شوند. انحنای بینی می‌تواند در آینده باعث مشکلات زیبایی نیز بشود. تعیین عملکرد ژنتیکی ساختار بینی در ابتدا بخشی از برنامه درمان است، اما بعد از آن ساختار بینی و تروما به بینی حائز اهمیت می‌باشد. کیپ بخشی از انحناها در رحم مادر در طول زایمان است که می‌تواند دچار ضربه شود. غضروفی که در حین زایمان ایجاد می‌شود می‌تواند دچار ترک خوردگی شود. انحنای بینی علاوه بر مشکلات زیبایی باعث مشکل در تنفس نیز می‌گردد. در صورتی که کودک در هنگام جراحی اصلاح انحنای بینی در طول بارداری دچار مشکل تنفسی نشود. سوء عملکرد بینی در قبل، حین و بعد از بارداری که می‌تواند باعث مشکلات زیبایی نیز باشد با تنها یک جلسه عمل قابل درمان است. تغییرات هورمونی در دوران بارداری به علت افزایش عملکرد غده، مویرگ پهن شده بینی، در طول بارداری، و افزایش وزن می‌تواند باعث افزایش عارضه‌های گرفتگی بینی شود. گرفتگی بینی طبق میزان برخی از والدین برای متقاضیان ناخوشایند است. گوشت در بینی می‎‌تواند در طول بارداری رشد کند. این وضعیت راحت نفس کشیدن را دشوار می‌کند و تجربه مشکلات تنفسی در طول زایمان طبیعی می‌تواند زایمان را دشوار کند. تنگی تشریحی ناشی از خمیدگی انحراف بینی استخوان بینی، تورم ناشی از بیماری سینوسی یا بیماری توربینیت مانند گرفتگی بینی است. در صورتی که سرماخوردگی بارداری نیز اضافه شود، این عارضه‌ها هم برای مادر و هم برای کودک دشوارتر خواهد شد. سرماخوردگی آلرژیک قبل از بارداری، پولیپ بینی، عارضه‌های سینوس (سینوزیت) باید در خانم‌های دچار مشکل درمان شود. انسداد بینی قبل از بارداری مادران که منجر به عارضه‌ها می‌شود باید توسط یک پزشک واجد شرایط انجام شود. انحنای بینی و مشکلات زیبایی و عملکردی آن و عمل رینوپلاستی برای درمان این مشکل را باید با پزشک یا جراح مورد بحث قرار داد.

آیا انجام رینوپلاستی در دوران بارداری امکان پذیر است؟


تداخل بین حاملگی و رینوپلاستی مهم است، زیرا اکثر متقاضیان جراحی بینی، زنان در سن بارداری هستند. اگر یک زن باردار نیست و در مورد آن مطمئن است، می تواند جراحی بینی انجام دهد. اگر یک زن باردار نیست، اما در مورد آن مطمئن نیست، باید آزمایش بارداری انجام شود. از آنجاییکه داروهای بیهوشی که در جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است باعث آسیب‌های کشنده شود، اگر آزمایش بارداری مثبت باشد، جراحی بینی موقتا ممنوع است. اگر یک زن زایمان کرده باشد (یا زایمان طبیعی یا زایمان سزارین)، او می‌تواند حداقل سه ماه پس از زایمان رینوپلاستی انجام دهد. اگر کسی پس از جراحی زیبایی بینی قصد باردار شدن دارد، باید حداقل 1 ماه پس از عمل جراحی باردار شود. لازم به ذکر است که در دوران بارداری، مانند سایر قسمتهای بدن، بینی ممکن است متورم شود. علاوه بر این، این تورم منجر به گرفتگی داخل بینی و انسداد موقت بینی می‌شود. تورم ناشی از رینوپلاستی، پروسه‌ی 1 ساله‌ی محو شدن و فروکش کردن تورم پس از رینوپلاستی را آهسته‌تر می‌کند. به عبارت دیگر، بارداری باعث بدشکلی یا تغییر شکل بینی نمی‌شود، اما کاهش تورم را به تاخیر می‌اندازد. ورم شش تا نه ماه پس از زایمان فروکش می‌کند. مادران شیرده می‌توانند شیردهی را 24 ساعت پس از رینوپلاستی از سر بگیرند. شیردهی حتی در طول این 24 ساعت ممنوع نیست، اما باعث خواب آلودگی نوزاد خواهد شد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است