نشانه های یک جراحی بینی ناموفق

اگر هرم بینی را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم کنیم، قسمت بالایی استخوانی و قسمت پایینی غضروفی است.عوارض زیبایی در قسمت پایینی بینی یکی از عوارض مهم جراحی‌های زیبایی بینی محسوب می‌شود. اگرچه در صورت دانش، تجربه و مهارت جراح، پیدایش چنین عوارضی به حداقل ممکن خواهد رسید.

این عوارض شامل موارد زیر است

1- فرورفتگی بالای نوک بینی

این عارضه در اثر برداشته شدن غضروف‌های تیغه بینی یا قسمت میانی بینی ایجاد می‌شود. معمولا در اولین هفته‌های پس از جراحی رینوپلاستی، تورم موجود در بافت‌ها مانع از آشکار شدن کامل این عارضه می‌شود.

2- فرورفتگی‌های پره‌های بینی

معمولا این عارضه به دنبال برداشته شدن غضروف‌های پره‌های بینی برای جمع کردن نوک بینی ایجاد می‌شود. در مواردی که نوک بینی بیش از حد لازم جمع شود، کم بودن غضروف‌های حمایت کننده نوک بینی و نزدیک شدن بیش از اندازه این غضروف‌ها به یکدیگر ممکن است علاوه بر نمای بیش از اندازه فرورفته بیرونی، موجب اشکال در تنفس از راه بینی شود.

3 - انحراف قسمت غضروفی بینی

این عارضه معمولا به علت باقی ماندن انحراف تیغه داخلی بینی ایجاد می‌شود. در صورت انحراف قابل توجه تیغه بینی، اسکلت غضروفی بینی نیز به پیروی از آن دچار انحراف می‌شود.

4- کلوملای تو کشیده شده

اصطلاح «کلوملا» به پره وسطی بینی اطلاق می‌شود. به طور طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره‌های طرفین بینی نمایان کند.

5- برداشته شدن بیش از حد پوست پره‌های بینی

در مواردی که قسمتی زیادی از پره‌های بینی برداشته شود، ممکن است به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، اثر بخیه‌ها بر روی پوست صورت نمایان شود. تنگی بیش از حد سوراخ‌های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز می‌شود.

اصلاح این حالت از معضلات جراحی پلاستیک بینی است، زیرا جبران پوست از دست رفته در بعضی از موارد مستلزم برداشتن پوست پیوندی از قسمت‌های دیگر مانند لاله گوش است. بنابراین امروزه احتیاط زیادی در مورد برداشتن پره‌های بینی انجام می‌گیرد و پره‌های بیش از حد نمایان که عملکرد طبیعی بینی را به همراه داشته باشند، بسیار بهتر از پره‌های کوچک شده ای هستند که موجب اشکالات تنفسی می‌شوند.

6- فروافتادگی کامل طرفین نیمه پایینی بینی

در صورتی که برداشته شدن بیش از حد غضروف‌های پره بینی با برداشته شدن بیش از حد غضروف‌های کناری قسمت میانی بینی همراه باشد، عواقب تنفسی وخیم تر خواهد بود.در این حالت فروافتادگی کامل از دو طرف موجب باریکی بیش از حد بینی در قسمت میانی و پایینی و نیز تنگی شدید معبر تنفسی می‌شود. پیوند‌های گسترش دهنده برای درمان افتادگی بینی به این حالت به کار می‌روند.

7- بالا رفتن بیش از حد نوک بینی

برداشته‌شدن بیش از اندازه بافت‌های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی ممکن است موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و ایجاد نمای بینی خوکی شکل ‌شود.در این حالت عمق سوراخ‌های بینی از فاصله دور نیز نمایان است و حالتی کاملا مصنوعی و غیرطبیعی به بینی می‌دهد. اصلاح این حالت نیز از موارد مشکل در جراحی بینی است، چرا که همواره برداشتن بافت‌ها آسان تر از اضافه نمودن بافت‌ها است.

8- باریک شدن بیش از حد نوک بینی

نوک بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت‌های بالایی دارد. در صورت باریک شدن بیش از حد نوک بینی، تناسب بین دو قسمت بالایی و پایینی بینی به هم می‌ریزد و قسمت بالایی پهن تر به نظر می‌رسد. معمولا چنین حالتی مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.

9- تلانژکتازی نوک بینی

در این حالت مویرگ‌های زیادی بر روی پوست نوک بینی نمایان می‌شوند. جراحی‌های مکرر و دست کاری زیاد بر روی بافت‌های گوشتی زیر پوست نوک بینی در حین عمل، از عوامل مستعد کننده این عارضه اند.

10- اسکار پوست کلوملا

در جراحی‌های باز بینی، لب به لب نبودن لبه‌های پوست در هنگام زدن بخیه‌های پوستی، موجب نمایان شدن خطوط زخم و ایجاد فاصله بین دو لبه می‌شود. به کارگیری حداکثر دقت و ظرافت هنگام بستن برش‌های پوستی مانع از ایجاد این عارضه می‌شود.

11- نکروز پوست نوک بینی

از تأسف‌بارترین عارضه‌های جراحی پلاستیک بینی است. همانند قسمت بالایی بینی، آسیب‌های شدید به شبکه مویرگی زیرپوستی و دست کاری‌های زیاد در بافت‌های زیرپوستی نوک بینی توسط پزشک جراحی که فاقد تجربه، علم و تخصص کافی است، علت مهم ایجاد آسیب‌های پوستی نوک بینی است.

در حالت بسیار شدید حتی ممکن است کل پوست نوک بینی از دست برود. ترمیم چنین عارضه ی وخیمی ‌مستلزم به کارگیری روش‌های ترمیمی با استفاده از پوست قسمت‌های دیگر صورت مانند پوست پیشانی و یا پوست چین بین لب و بینی است.

12- قوس محدب پشت غضروفی بینی

علت این عارضه ممکن است برداشته شدن بیش از اندازه پشت استخوانی بینی و یا کم برداشته شدن پشت غضروفی بینی باشد.

3 نشانه ی عمل بینی ناموفق که به عمل ترمیمی نیاز دارد


 

از ظاهر بینی خود رضایت ندارید

رینوپلاستی تفاوت عمده‌ای با سایر انواع جراحی زیبایی دارد از این جهت که می‌تواند زمان زیادی طول بکشد تا نتایج نهایی خود ظاهر شود. جراحان پلاستیک توصیه می‌کنند که حداقل یک سال صبر کنید تا به بینی خود اجازه "قرار گرفتن" در شکل نهایی خود را بدهید. اگر بعد از این دوره انتظار باز هم از ظاهر خود ناراضی بودید دیگر وقت آن رسیده که یک نوبت ویزیت جدید برای صحبت درباره رینوپلاستی ثانویه تنظیم کنید. به دنبال جراح پلاستیکی باشید که تجربه فراوانی در انجام رینوپلاستی ثانویه (ترمیمی) داشته، زیرا این جراحی می‌تواند یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌ها باشد. حتماً در نظر داشته باشید که با خود تصویر بینی مطلوب خود را به همراه ببرید.

  دچار مشکلات تنفسی شده‌اید

حتی اگر از لحاظ زیبایی نتایج نهایی عمل بینی مشکلی نداشته باشد، در صورتی که مشکلات تنفسی داشته باشید احتمالاً به رینوپلاستی ثانویه (ترمیمی) نیاز خواهید داشت. بیشتر مشکلات تنفسی پس از رینوپلاستی به این دلایل رخ می‌دهد:

  • عارضه تشخیص داده نشده و درمان نشده‌ای که از پیش از جراحی در بینی وجود داشته همچون انحراف بینی یا بیماری مخاطی و
  • برداشتن بیش از حد غضروف که منجر به کاهش فزاینده ورودی بینی می‌شود.

فارغ از دلیل مشکل تنفسی شما باید به دنبال حل این مشکل باشید. عدم درمان این مشکل می‌تواند کیفیت خواب شما را مختل و توانایی شما برای انجام تمرینات ورزشی را محدود کرده و کیفیت کلی زندگی شما را پایین بیاورد.

ترومای فیزیکی به بینی خود وارد کرده‌اید

گاهی اوقات، رینوپلاستی ثانویه  انجام نمی‌شود زیرا عوارضی ایجاد شده یا جراح اصلی نتوانسته به نتایج مطلوب دست یابد؛ با این حال برخی بیماران به این دلیل دنبال رینوپلاستی ترمیمی هستند که بینی خود را پس از جراحی مصدوم کرده‌اند. پس از جراحی، ساختارها و بافت‌های بینی بسیار ظریف خواهد بود و مستعد جراحت، مخصوصاً در یک الی دو سال اول. اگر در زمین فوتبال ضربه‌ای را متحمل شوید، یا از تصادف ماشین جان سالم به در ببرید یا روی یک زمین لغزنده سر بخورید احتمالاً بینی‌تان باید جور آن را بکشد.

 

به این پست امتیاز دهید.
نشانه های یک جراحی بینی ناموفق
3.5 از 2 رای