عمل جراحی زیبایی بینی کج : علت ،عوارض و هزینه رینوپلاستی بینی کج

معمولاً بینی به دلیل عوامل وراثتی در رشد غضروف و استخوان‌های بینی، کج شده و باعث می‌شد که بینی به یک سمت متمایل شود. کجی بینی همچنین ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی در دوران کودکی یا نوجوانی نیز به وجود آید. این عارضه معمولاً یک مسئله زیبایی محسوب شده و باعث بی‌قوارگی و عدم تناسب صورت – بینی می‌شود که نمای جلویی ساختار میانی صورت را نازیبا کرده و باعث ناخشنودی بیمار و دیگران می‌شود. بیمارانی که به دنبال تغییر شکل کجی بینی خود هستند می‌توانند برای درمان آن از تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار گیرند.

اگر شما از ظاهر بینی خود که به دلیل مادرزادی یا به دلیل آسیب‌دیدگی کج شده است ناخشنود هستید می‌توانید آن را صاف کنید. غالباً بینی نسبت به محور عمودی آن کج می‌شود. در بسیاری از موارد بینی پس از شکسته شدن به صورت کج جوش خورده و بهبود می‌یابد که در این موارد، مشکلات زیبایی برای شما پیش می‌آید.

دکتر سهرابی متخصص گوش و حلق و بینی برای شما تبیین خواهد کرد که چگونه می‌توانید بینی خود را صاف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان انحراف بینی در کلینیک دکتر سهرابی با شماره  03136264272 و 03136274746 تماس حاصل فرمایید.

 مزایای انجام عمل جراحی رینوپلاستی برای بینی کج


در اینجا به برخی مزایای انجام عمل رینوپلاستی اشاره می‌کنیم:

  • تنفس راحت‌تر. رینوپلاستی برای بیمارانی که به دلیل وجود مشکلات ساختاری در بینی دچار اختلالات تنفسی هستند یک روش مؤثر جهت تغییر شکل بینی است. با انجام این عمل جراحی، مسیر عبور هوا باز شده و نقص‌های مادرزادی مانند انحراف غضروف اصلاح می‌شوند. نامتقارن بودن بینی را نیز می‌توان با انجام این عمل جراحی اصلاح کرد و در یک سیستم گردشی به درمان مشکلات بینی کمک نمود.
  • زیبایی. اگر شما از ظاهر بینی کج خود ناراضی هستید می‌توانید با کمک عمل جراحی رینوپلاستی شکل ظاهر آن را تغییر دهید. بسیاری از افراد از ظاهر بینی کج خود خجالت می‌کشند و سعی می‌کنند که با استفاده از آرایش و سایر روش‌های استتار آن را پنهان کنند. با کمک عمل جراحی رینوپلاستی، اعتماد به نفس بیماران نسبت به شکل بینی افزایش یافته و تقارن مطلوب در صورت آنها دوباره ایجاد می‌شود.
  • خواب راحت. بیمارانی که اختلالات تنفسی دارند غالباً راحت نمی‌خوابند. بسیاری از بیماران متوجه نیستند که انحراف بینی به حدی است که باید آن را تحت عمل جراحی قرار دهند. همچنین این افراد نمی‌دانند که با انجام عمل جراحی رینوپلاستی چه تغییراتی در عادات خواب آنها ایجاد می‌کند.

 رینوپلاستی 


پزشک در این مورد به خصوص که به آن رینوپلاستی بسته گفته می‌شد یک عمل جراحی کامل انجام می‌دهد. رینوپلاستی بسته اصطلاحی است که برای توصیف روش عمومی عمل و برای محل ایجاد شکاف‌های که داخل یا اطراف بینی ایجاد می‌شود به کار برده می‌شود. عمل بسته به این واقعیت اشاره دارد که هیچ شکافی در خارج از بینی ایجاد نمی‌شود و همه شکاف‌ها در داخل بینی ایجاد می‌شوند. در این روش اسکاری در سطح خارجی بینی دیده نخواهد شد. برای آنجا عمل رینوپلاستی بسته از یک ابزار جراحی به نام استئوتوم استفاده می‌شود که به وسیله آن می‌توان شکل استخوان‌های بینی را تغییر داد.

استئوتوم بینی یک ابزار مخصوص جراحی است که برای برش استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش رینوپلاستی ابتدا باید استخوان بینی بریده شود و سپس جابجا شود. استئوتومی لبه‌های بسیار تیزی دارد که استخوان بالای پل بینی (که در اصطلاح پزشکی به آن استئوتومی گفته می‌شود – خط نقطه چین زردرنگ) و کنار آن را با ملایمت می‌برد. استئوتوم از زیر پوست پل بینی و از طریق نوستریل ها یا سوراخ‌های بینی وارد بینی می‌شود. سپس برای انجام عمل استئوتومی پس از عمل استئوتومی جانبی از آن استفاده می‌شود. با انجام این کار، استخوان‌های بینی را می‌توان به راحتی حرکت داد و در محل درست خود قرار داد. در اصطلاح غیر فنی گفته می‌شود که بینی شکسته می‌شود تا در محل و شکل صحیح خود قرار گرفته و بازیابی شود.

پس از انجام عمل رینوپلاستی بسته برای این که استخوان‌های بینی در محل درست خود باقی بمانند روی بینی گچ گرفته می‌شود. معمولاً این گچ 5 تا 10 روز پس از انجام عمل جراحی برداشته می‌شود. در آن موقع، معمولاً تورم خفیف تا متوسطی روی بینی وجود خواهد داشت اما حدود دو هفته پس از انجام عمل و پس از رفع تدریجی تورم، بیماران می‌توانند به راحتی در انظار عمومی ظاهرشده و به فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

 دوران بهبودی و نقاهت


دوران بهبودی در هر بیمار متفاوت است اما معمولاً حدود 8 روز طول می‌کشد. رینوپلاستی یک عمل جراحی دردناک نسبت اما ممکن است بیمار تا چند روز پس از انجام عمل احساس ناراحتی کند. همچنین ممکن است پس از انجام عمل جراحی، اطراف چشم متورم و کبود شود که معمولاً از روز هشتم پس از عمل بهبود می‌یابد. پزشک 6 روز پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی، گچ بینی را برداشته و بخیه‌ها را می‌کشد و بینی را دوباره چسب می‌زند. از این لحظه شما می‌توانید در اجتماع حضور یابید! البته کبودی بینی هنوز به طور کامل از بین نرفته است. بینی ممکن است کمی متورم باشد که برای دیگران قابل تشخیص نخواهد بود. شما دو هفته پس از انجام عمل رینوپلاستی می‌توانید به طور کامل به کار و فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

یک ماه پس از انجام عمل، تورم کاهش می‌یابد. پس از 3 هفته حدود 20 تا 30 درصد از تورم از بین رفته است. پس از 6 هفته حدود 50 تا 60 درصد تورم از بین می‌رود. پس از گذشت یک سال از انجام عمل رینوپلاستی، تورم به طور کامل از بین می‌رود.

عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی رینوپلاستی


بیشتر جراحان معتبر و با تجربه در مورد عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی رینوپلاستی با بیماران صحبت می‌کنند. عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی رینوپلاستی که به وسیله یک جراح متبحر و با تجربه انجام شود بسیار نادر است. همیشه احتمال بروز خونریزی و عفونت وجود دارد اما این عوارض به ندرت در عمل جراحی‌ترمیم کجی بینی اتفاق می‌افتند.

یکی از خطرات احتمالی که در مورد آن با بیمار صحبت می‌شود احتمال لزوم انجام عمل ثانوی یا عمل ترمیمی است. در تحقیقاتی که شما انجام می‌دهید خواهید دریافت که حدود 5 تا 10 درصد از عمل‌های ترمیم کجی بینی به‌نوعی به عمل اصلاحی ثانوی نیاز دارند. زمانی که عمل جراحی رینوپلاستی توسط یک جراح مجرب و متبحر انجام شود این درصد کاهش می‌یابد و نیاز به انجام عمل اصلاحی معمولاً به حداقل می‌رسد. این عمل غالباً در مطب پزشک انجام می‌شود.

با این که بیشتر جراحان رینوپلاستی کمال‌گرا هستند اما حتی جراحان بسیار متبحر هم نمی‌توانند ادعا کنند که این عمل را به طور کامل و بدون نقص انجام می‌دهند اما جراحان، استعداد و مهارت‌های خود را برای رفع انحرافات آناتومیک بیمار به کار می‌گیرند تا نتایج مطلوب حاصل شود.

آیا پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی، اختلالات تنفسی برطرف می‌شود؟


بیشتر بیماران به دلیل کج بودن بینی، انحراف بینی یا معیوب بودن دریچه‌های بینی که در هنگام تنفس طبیعی به دلیل باریک بودن محل قرار گرفتن این دریچه‌ها بسته می‌شوند، از دست رفتن غضروف‌های نگهدارنده جانبی بالایی یا پایین یا ترکیبی از عوامل ذکر شده دچار اختلالات تنفسی می‌شوند.

بیمارانی که این مشکلات را دارند باید بینی آنها توسط یک جراح معاینه شده تا بتوانند با انجام عمل جراحی رینوپلاستی مشکلات را برطرف کنند.

 هزینه عمل جراحی‌ترمیم بینی کج


هزینه انجام عمل جراحی رینوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین و مهم‌ترین عامل این است که آیا این عمل اولین عمل جراحی بینی بیمار است یا به عنوان عمل اصلاحی (دومین یا سومین عمل جراحی) انجام می‌شود.

زمانی که بیمار پس از انجام عمل جراحی بینی به نتایج مورد انتظار و مطلوب دست نیافته است و می‌خواهد دومین یا سومین عمل را انجام دهد، عمل مشکل‌تر شده و به جراح باتجربه‌تری نیاز دارد که این بر هزینه انجام عمل جراحی بینی تأثیر می‌گذارد زیرا عمل‌های ثانویه روی بینی به مراتب پیچیده‌تر بوده و زمان انجام آنها نیز طولانی‌تر خواهد بود.

عامل دیگری که بر هزینه‌های انجام عمل جراحی بینی کج تأثیر می‌گذارد محل جغرافیای مطب جراح است.

سومین و آخرین عامل این است که معمولاً جراحان با تجربه مبلغ بیشتری نسبت به جراحان کم‌تجربه‌تر به عنوان دستمزد از بیمار می‌گیرند. انتظار می‌رود که به دلیل وجود تجربه بیشتر احتمال دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر پس از انجام عمل جراحی رینوپلاستی افزایش می‌یابد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است