عمل انحراف بینی برای درمان تنگی نفس: عوارض و هزینه جراحی سپتوپلاستی

به دیواره استخوانی و غضروفی که بینی را به دو سوراخ جداگانه تقسیم می‌کند، تیغه بینی گفته می‌شود. وقتی تیغه بینی به یک سمت منحرف می‌شود به آن انحراف بینی می‌گویند.

برخی افراد بطورمادرزادی به انحراف بینی دچار هستند، اما این انحراف ممکن است در اثر آسیب به بینی هم رخ دهد. بیشتر کسانیکه بینی آنها انحراف دارد، معمولا یک مجرای بینی آنها از دیگری بسیار کوچک‌تر است. این شرایط ممکن است مشکلات تنفسی را به همراه داشته باشد. به عمل جراحی که انحراف بینی را برطرف می‌کند، سپتوپلاستی گفته می‌شود. با عمل سپتوپلاستی انحراف بینی برطرف شده و عبور جریان هوا از میان حفره بینی بهتر صورت می‌گیرد.

20 درصد نوزادان تازه به دنیا آمده با مشکل انحراف بینی مواجه هستند. این نوع نقص‌بینی به چالش‌های هنگام تولد مربوط می‌شود و در بین نوزادانی که وزن‌شان بیشتر از حد معمول بوده و مشکل زایمان داشته‌اند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

انحرافات بینی حین تولد اغلب شبیه حرف S یا C انگلیسی هستند. این انحرافات معمولا نرم هستند و بیشتراوقات در قسمت قدامی بینی مشاهده می‌شوند. طبیعتا میزان انحراف ممکن است با افزایش سن بیشتر شده و تغییراتی در آن صورت گیرد.

برخی انحرافات بینی براثر ضربه ناگهانی و آسیب در مراحل بعدی زندگی ایجاد می‌شوند و زاویه انحراف آنها شدیدتر است، فرم نامنظمی دارند و تاثیرشان بر کل تیغه بینی به یک اندازه است.

 دکتر سهرابی در خدمت مراجعین است تا انحراف بینی را تشخیص دهد و گزینه‌های درمانی مختلف را به بیماران ارائه کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان اختصاصی انحراف بینی در کلینیک دکتر سهرابی با شماره 03136264272 و 03136274746 تماس حاصل فرمائید.

علائم انحراف بینی


مشکل تنفسی و سینوزیت مزمن، عفونت، یا التهاب غشاهای مخاطی بینی از شایع‌ترین علائم انحراف بینی در نظر گرفته می‌شوند.

این علائم اغلب با عفونت تنفسی، سرماخوردگی معمولی، یا آلرژی اشتباه گرفته می‌شوند. افراد مبتلا به موارد خفیف انحراف بینی تنها هنگام دچار شدن به این بیماری‌ها متوجه علائم می‌شوند. سایر علائم و نشانه‌های مرتبط با انحراف بینی از قرار ذیل هستند:

 • گرفتگی بینی، اغلب در یک حفره شدیدتر است
 • کپ شدن سوراخ بینی
 • عفونت‌های سینوسی مکرر
 • عفونت‌های سینوسی که در مقابل دارو مقاومت نشان می‌دهند
 • خونریزی‌های پیاپی بینی
 • پوسته‌پوسته شدن و خشکی مکرر بینی، اغلب این وضعیت در سوراخ بزرگتر بروز می‌کند چون عبور جریان هوا و خشک شدن غشاهای مخاطی در آن بیشتر است
 • بلند بودن صدای تنفس هنگام خواب
 • احساس درد در ناحیه صورت
 • آبریزش از عقب بینی
 • سردرد
 • خروپف کردن
 • صدای سوت مانند حین دم و بازدم
 • تمایل خوابیدن به یک سمت، غالبا سمت مخالف مجرای بینی که مسدود شده است
 • در موارد حاد، ایست موقت تنفس حین خواب

موارد حادتر انحراف بینی را می‌توان در نوزادان مشاهده کرد، برای اینکه مجرای تنفسی آنها باریک‌تر است و بیشتر تمایل دارند از سوراخ بینی تنفس کنند

هر زمان عملکرد تنفسی به‌دشواری و مشقت انجام گرفت یا سرگیجه و حالت گیجی به شما دست داد حتما به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تشخیص انحراف بینی؟


در موارد حاد، انحراف بینی با یک معاینه ساده و از روی ظاهر بینی و سوراخ‌های آن تشخیص داده می‌شود، اما در بیشتر افراد لازم است معاینه کامل بینی انجام گیرد.

متخصص گوش، حلق یا بینی این تشخیص را ابتدا با بازکردن مجرای بینی بوسیله یک اسپری مخصوص و سپس معاینه سوراخ‌های بینی با یک اندوسکوپ کوچک آغاز خواهد کرد.

آماده سازی برای سپتوپلاستی 


احتمالا 2 هفته پیش از جراحی پزشک از بیمار درخواست توقف مصرف برخی داروهای خاص را خواهد کرد. شاید این داروها شامل آسپرین (بوفرین)، ایبوپروفن (ادویل)، و سایر داروهای رقیق‌کننده خون شوند. این درخواست به منظور کاهش خطر خونریزی اضافی حین و بعد از جراحی صورت می‌گیرد. اگر به داروهای خاص حساسیت دارید یا سابقه ابتلا به اختلالات خونریزی داشته‌اید حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

در مورد برخی بیماران از جراحی سپتوپلاستی تحت بیهوشی موضعی استفاده می‌شود و برای جلوگیری از احساس درد، ناحیه مورد نظر را بی‌حس می‌کنند. بااینحال، جراحی تحت بیهوشی کامل برای بیشتر بیماران به کار گرفته می‌شود، بدین‌معناکه در تمام پروسه جراحی خواب هستند.

اگر قرار است بیهوش کامل شوید، بعد از نیمه‌شب یا شب قبل از جراحی تا فردا صبح ناشتا باشید. درصورتی‌که حین جراحی در اثر بیهوشی دچار حالت تهوع شوید، ناشتایی به پیشگیری از استفراغ و احساس خفگی کمک خواهد کرد.

حتما عضوی از خانواده و آشنایان را با خود به بیمارستان بیاورید تا بعد از اتمام جراحی شما را به منزل انتقال دهد. ممکن است بیهوشی کامل احساس خواب‌آلودگی را بعد از جراحی به همراه داشته باشد. لازم است تا زمان از بین رفتن کامل اثرات بیهوشی از رانندگی خودداری فرمائید.

احتمالا پیش از جراحی پزشک چندین عکس از بینی بیمار خواهد گرفت. مقایسه عکس‌های قبل و بعد از جراحی به بیمار کمک می‌کند تغییرات صورت گرفته بر روی بینی را مشاهده کند.

سپتوپلاستی


سپتوپلاستی به‌عنوان رایج‌ترین عمل جراحی جهت درمان و ترمیم انحراف بینی شناخته شده است، و اگر به اصلاح ظاهر بیرونی بینی نیاز باشد از جراحی سپتورینوپلاستی استفاده می‌شود. اصطلاح دوم عموما برای جراحی زیبایی بر روی بینی کاربرد دارد، اما رینوپلاستی را می‌توان به دلایل پزشکی یا زیبایی و یا هر دو علت انجام داد.

جراحی سپتوپلاستی انحراف در سوراخ بینی را برطرف می‌سازد. تیغه‌بینی از یک استخوان در وسط با پوششی از غشای مخاطی تشکیل شده، درحالی‌که بخش قدامی این تیغه از غضروف ساخته شده و پوستی که روی آن را پوشانده عروق خونی متعددی در آن جریان دارد. ازآنجایی‌که غضروف بینی تا 18 سالگی همچنان رشد دارد، این جراحی معمولا برای افراد بالغ توصیه می‌شود.

جراحی سپتوپلاستی معمولا یک و نیم ساعت طول می‌کشد و ممکن است به صورت بیهوشی موضعی یا کامل انجام گردد. در این جراحی نیازی به شکاف دادن اندام نیست اما ترجیحا درمان در داخل حفره بینی انجام می‌گیرد. اکثریت جراحی‌های بینی با اندوسکوپ انجام می‌شود (لوله انعطاف‌پذیر بلند و مجهز به یک دوربین کوچک در یک انتها).

جراح به منظور بازگرداندن تیغه‌بینی به وضعیت عادی مجددا استخوان و غضروف را طی جراحی تنظیم و صاف خواهد کرد. در موارد حادتر، حتی ممکن است بخش‌هایی از تیغه‌بینی بکل توسط جراح برداشته شود. بعد از اتمام جراحی، پزشک جراح جهت جلوگیری از خونریزی زیاد مجرای بینی را خواهد بست.

بهبودی


جراحی سپتوپلاستی یک جراحی نسبتا جزئی در نظر گرفته می‌شود و بیمار معمولا همان روز از بیمارستان مرخص خواهد شد. اگر بطور کامل بیهوش شده باشید، پیش از مرخص شدن باید زمان بیشتری را جهت بهبودی در مطب سپری کنید. ممکن است برای چند روز در ناحیه بینی احساس درد داشته باشید که در اینصورت برخی داروهای مسکن از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

بیشتر بیماران بلافاصله بعد از جراحی بهبودی سریع در عملکرد تنفس را حس خواهند کرد. این بهبودی را حتی می‌توانید در حس بویایی و ذائقه، انرژی بیشتر و خواب آرام احساس کنید. اگر به خاطر آلرژی قصد انجام جراحی دارید، ادامه درمان حتی بعد از انجام جراحی سپتوپلاسمی حائز اهمیت است.

جهت کاهش ورم و بهبودی سریع ملزم هستید فعالیت بدنی را به مدت چند هفته پس از جراحی محدود کنید. این محدودیت شامل اکثر ورزش‌های سنگین مانند دو، وزنه‌برداری و انجام ورزش‌های پربرخورد می‌شود. احتمال دارد با انجام این فعالیت‌ها فشارخون‌تان بالا برود و دچار خونریزی شدید شوید.

چند نکته در رابطه با کسب سریع بهبودی عبارتند از:

 • هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار قرار دهید تا ورم زیاد نشود
 • دست‌کم تا 3 روز بعد از جراحی از فین کردن خودداری کنید
 • ترجیحا پیراهن‌های دکمه‌دار به تن کنید تا مجبور به پوشیدن آنها از بالای سر نشوید

خطرات جراحی سپتوپلاستی


اگر برخی بیماران از نتایج نهایی رضایت نداشته باشند، ممکن است جراحی دوم روی بینی آنها انجام شود. خطرات دیگر مرتبط با جراحی سپتوپلاسمی به‌ندرت اتفاق می‌افتند، اما در مواقعی ممکن است با این عوارض همراه باشند:

 • خونریزی
 • جای زخم
 • سوراخ شدن تیغه بینی، وقتی اتفاق می‌افتد که حفره‌ای داخل تیغه‌بینی ایجاد گردد
 • تغییرشکل بینی
 • کاهش حس بویایی

عفونت و خونریزی دائم از خطرات احتمالی هر جراحی به شمار می‌آیند. تمیز نگه داشتن بینی و شستن مرتب دست‌ها می‌تواند به کاهش این خطرات کمک کند.

هزینه 


چندین فاکتور بر هزینه‌های نهایی جراحی سپتوپلاستی تاثیرگذار هستند:

اگرجراحی پلاستیک انجام دهید، تغییر ساختار بینی به همراه بیهوشی احتمالا هزینه جراحی را بیشتر خواهد کرد.

اغلب منطقه سکونت بیمار بر هزینه جراحی او تاثیرگذار خواهد بود، بخصوص بیمارستان‌ها و پزشکان قابل دسترس هم عامل تعیین‌کننده‌ای بر هزینه نهایی محسوب می‌شوند. برای مثال اگر در کلان‌شهرها سکونت دارید، قاعدتا گزینه‌های بیشتری برای انتخاب خواهید داشت.

وقایعی که طی جراحی رخ می‌دهد، مثلا نحوه بیهوشی بیمار به چه صورت بوده است ( اینکه مراحل بیهوشی بیمار مشمول تخفیف بیمه درمانی قرار گرفته است یا خیر) همگی بر هزینه‌های نهایی تاثیرگذار هستند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است