سوزاندن رگ های بینی قدامی و خلفی برای درمان خون دماغ شدن

خونریزی بینی ترسناک است زیرا اغلب با خونریزی زیادی همراه است. خونریزی بینی تقریبا هرگز یک تهدید واقعی برای زندگی فرد نیست. با این حال، کاتترریزشن یا سوزاندن روش مورد استفاده برای مبارزه با عفونت، بستن زخم‌های آمپوتیشن و متوقف کردن خونریزی است. سوزاندن رگ‌های بینی به منظور جلوگیری از خونریزی بیش از حد، معمولا از یک شریان یا ورید در نوک بینی، استفاده می‌شود. روش سوزاندن، خون را در ناحیه‌ی خونریزی دلمه می‌کند. این کار معمولا توسط دستگاه الکتروسرجری (در موارد شدید) یا نیترات نقره انجام می‌شود. موارد شدید ممکن است برای سوزاندن نیاز به بیهوشی داشته باشند. در روش سوزاندن رگ‌های بینی گرما به محل خونریزی اعمال می‌شود و گرما رگ خون را با اندکی سوزاندن می‌بنند که باعث متوقف شدن جریان خون می‌شود.

خونریزی بینی بیشتر در کودکان 2 تا 10 ساله و بزرگسالان 50 تا 80 ساله رایج است. هوای خشک در ماه‌های فصل زمستان می‌تواند به افزایش مقدار خونریزی بینی کمک کند، اما گاهی اوقات دلایل دیگری نیز وجود دارند. خونریزی بینی در قسمت قدامی یا خلفی بینی رخ می‌دهد و اکثرا به سرعت توسط متخصص گوش و حلق و بینی درمان می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های 03136264272 و 03136274746 تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف خونریزی بینی


طبقه‌بندی خونریزی‌های بینی به صورت قدامی یا خلفی است و بستگی به منبع خونریزی دارد. منبع خون در بینی از شاخه‌های داخلی (شریان‌های قدامی و خلفی استخوان غربالی) و سرخرگ‌های کاروتید خارجی (اسفنوپالاتین و شاخه‌های شریان‌های داخلی ماگزیلاری) حاصل می‌شود. خونریزی معمولا هنگامی رخ می‌دهد که مخاط از بین رفته و عروق آشکار شده و متعاقبا شکسته‌اند.

 •  خونریزی قدامی: منبع خونریزی در حدود 95٪ از موارد معمولا از سپتوم بینی قابل مشاهده است، به ویژه در ناحیه لیتل که شبکه Kiesselbach's (یک شبکه انستوموتیک عروق در بخش قدامی سپتوم بینی) تشکیل می‌شود.
 •  خونریزی خلفی: این ناشی از ساختارهای عمیق‌تر بینی است و بیشتر در افراد مسن رخ می‌دهد. خونریزی بینی از این ناحیه معمولا بیشتر است و خطر بیشتری برای قرار گرفتن در مجرای هوایی وجود دارد.

دلایل


بینی بخش غنی از رگ‌های خونی در بدن است و در یک موقعیت آسیب پذیر برآمده بر روی صورت واقع شده است. در نتیجه، آسیب به صورت می‌تواند منجر به آسیب بینی و خونریزی شود. خونریزی ممکن است زیاد و یا به سادگی یک عارضه جزیی باشد. خونریزی بینی ممکن است وقتی که غشای بینی کاملا خشک می‌شود و ترک می‌خورد، به طور خود به خود شروع شود. این عارضه در آب و هوای خشک و یا در طول ماه‌های فصل زمستان، زمانی که هوا از گرمکن‌های خانگی خشک و گرم است، رایج است. در صورتی که افراد داروهای جلوگیری از لخته شدن طبیعی خون مانند (وارفارین (Coumadi, Jantoven)، کلوپیدوگرل (Plavix) آسپیرین یا هر نوع داروی ضد التهابی) مصرف می‌کنند، بیشتر مستعد خون دماغ شدن هستند. در این وضعیت، حتی یک ضربه‌ی جزئی می‌تواند منجر به خونریزی قابل توجهی شود. میزان بروز خونریزی بینی در ماه‌های سردتر زمستان بالاتر است، زمانی که عفونت‌های تنفسی فوقانی بیشتر هستند و دما و رطوبت به طور چشمگیری دچار نوسان است. علاوه بر این، تغییرات از یک محیط بیرونی خیلی سرد به یک محیط با هوای بخاری گرم و خشک خانگی باعث خشک شدن و تغییر در بینی می‌شود که بیشتر موجب خونریزی بینی می‌گردد. خونریزی بینی در هوای گرم و خشک با رطوبت پایین یا زمانی که تغییر در فصول اتفاق می‌افتد نیز رخ می‌دهد. عوامل خطر زیر موجب خونریزی بینی در افراد می‌شوند:

 •  عفونت
 •  ضربه، شامل خود تحریکی با دست کردن داخل بینی (این یک علت شایع خونریزی بینی در کودکان است.)
 •  رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک
 •  هایپرتنشن (فشار خون بالا)
 •  استفاده از داروهای رقیق کننده‌ی خون
 •  سوء مصرف الکل
 •  دلایل کمتر شایع خونریزی بینی، شامل تومورها و مشکلات خونریزی ارثی هستند.
 •  تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است خطر بروز خونریزی بینی را افزایش دهد.

برای جلوگیری از خونریزی بینی چه داروهایی می‌توانید مصرف کنید؟


شایع‌ترین علت خونریزی بینی، خشک شدن غشای بینی است. اگر فرد مستعد ابتلا به خونریزی بینی مجدد یا مکرر باشد، غالبا چرب کردن بینی با نوع خاصی پماد، موثر است. پماد را می‌توان به آرامی با کیو تیپ یا انگشت در داخل بینی، به ویژه در قسمت میانی (سپتوم)، اعمال کرد.

سوزاندن رگ‌های بینی برای جلوگیری از خونریزی


برای این روش آماده سازی خاصی لازم نیست. در صورت خونریزی بیش از حد (مانند خونریزی بینی مکرر)، ممکن است پزشک برای آزمایش کم خونی یا اختلال لخته شدن نمونه خون بگیرد. چند روز قبل از عمل جراحی، پزشک احتمالا به شما توصیه می‌کند که مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون را متوقف کنید، از جمله:

 •  آسپیرین
 •  ایبوپروفن (Advil، Motrin)
 •  وارفارین (کومادین)

پزشک به شما توصیه می‌کند که پس از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. شما همچنین باید در روزهایی که به عمل جراحی نزدیک است، سعی کنید از سیگار کشیدن جلوگیری کنید. سوزاندن بینی یک درمان معمول برای خونریزی بینی است. برای جلوگیری از خونریزی در غشای مخاطی بینی، یک عامل سوزاننده مانند نیترات نقره (سوزاننده شیمیایی) یا یک سیم الکتریکی شارژ شده مانند پلاتین (الکتروکوتر) استفاده می‌شود. سوزاننده شیمیایی رگ‌های خونی قابل مشاهده در قسمت قدامی بخش سپتوم بینی محبوب‌ترین روش درمان برای خونریزی بینی عودکننده آسیب است.

پس از درمان


این روش به طور معمول یک روش سرپایی است، مگر اینکه با روش‌های دیگری که نیازمند یک شب ماندن در بیمارستان هستند ترکیب شده باشد. شما ممکن است وسواسی‌تر از حد معمول باشید.کمی خونریزی یا ترشح بینی جزئی پس از عمل معمولی است و بخشی طبیعی از روند بهبودی می‌باشد. تیلنول یا ایبوپروفن معمولا برای کنترل درد مناسب هستند. گاهی اوقات داروهای مسکن قوی‌تر ممکن است بیشتر برای کنترل درد تجویز شوند. به طور معمول استفاده مکرر از پماد مرطوب کننده موضعی و یا آنتی بیوتیک در بینی، پس از عمل توصیه می‌شود. این کار به بهبودی و کاهش دلمه کمک می‌کند. اگر پس از عمل دچار هرگونه از علائم مربوطه از جمله مکث در تنفس، تغییر رنگ پوست (به ویژه اگر لب، صورت یا دست‌ها آبی شوند)، ظاهر بی‌حال یا خسته، خونریزی شدید یا تغییر ناگهانی دیگری در رفتار طبیعی خود شدید، لطفا فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

خطرات


درمان خونریزی بینی با سوزاندن رگ‌ها دارای حداقل عوارض است، از جمله:

 •  خونریزی جزئی
 •  عفونت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک را برای کاهش این خطر تجویز کند.
 •  درد یا ناراحتی ملایم، ممکن است پزشک پس از عمل مسکن تجویز کند.

قبل از انجام این درمان، در صورتی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب یا مفصل پروتز دارید، با پزشک در میان بگذارید.

درمان‌های خانگی


 •  از انگشت شست و انگشت اشاره برای محکم فشار دادن قسمت نرم بینی خود برای بستن استفاده کنید. بینی شامل یک قسمت سخت، استخوانی و بخش نرم‌تر ساخته شده از غضروف است. خونریزی بینی معمولا در قسمت نرم بینی رخ می‌دهد. اسپری کردن در بینی با یک اسپری دارویی بینی قبل از فشار دادن ممکن است به متوقف کردن خونریزی بینی کمک کند. شما باید از دهان نفس بکشید.
 •  یک بسته یخ را روی بینی و گونه خود قرار دهید. سرما رگ‌های خونی را تنگ می‌کند و به متوقف کردن خونریزی کمک می‌کند.
 •  فشار را تا 10 دقیقه کامل نگه دارید. برای زمان سنجی 10 دقیقه از یک ساعت استفاده کنید. این ممکن است مثل یک مدت زمان طولانی به نظر برسد. منتظر بمانید، پس از گذشت چند دقیقه، خونریزی بینی متوقف می‌شود.
 •  پس از 10 دقیقه چک کنید که آیا هنوز خونریزی دارید یا نه. اگر هنوز خونریزی دارید، 10 دقیقه‌ی دیگر نیز نگه دارید. بیشتر موارد خونریزی بینی پس از 10 تا 20 دقیقه فشار مستقیم متوقف می‌شوند.
 •  یک لایه‌ی نازک محلول نمک یا ژل بینی بر پایه‌ی آب یا کرم بینی ضد عفونی را در داخل بینی خود قرار دهید. فین نکنید، یا حداقل به مدت 12 ساعت بعد از اینکه خونریزی متوقف شد، هیچ چیز دیگری را در داخل بینی قرار ندهید.
 •  برای چند ساعت به آرامی استراحت کنید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است