راهنمایی و دانستنی‌های لازم درباره قبل، بعد و در حین عمل بینی

رینوپلاستی یک عمل جراحی است که برای تغییر شکل بینی طراحی شده است. در این عمل، بدشکلی‌های ساختاری بینی (مانند قوز بینی یا بینی عقابی) اصلاح شده و با ایجاد برخی تغییرات در شکل و اندازه بینی، ظاهر آن بهبود یافته و با اصلاح مشکلات عملکردی (مانند اختلالات تنفسی به دلیل انحراف بینی) کارکرد آن نیز ارتقا می‌یابد. سپتیوم، تیغه بین دو نوستریل یا سوراخ بینی است. ترکیبی از غضروف و استخوان، بینی را به دو قسمت با دو حفره تقسیم کرده است. تیغه ایده آل بینی باید صاف بوده و قسمت‌های راست و چپ بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم کند. در مقابل، انحراف بینی زمانی اتفاق می‌افتد که تیغه بینی به یک سمت متمایل شود. در موارد شدید انحراف بینی ممکن است تنفس از راه بینی با مشکل روبرو شود.

اگر شما از اندازه و شکل بینی خود راضی نیستید یا بینی شما بسیار بزرگ یا بسیار کوچک بوده و یا با دیگر اجزای صورت شما تناسب ندارد یا اگر به دلیل مشکلات ساختاری داخل بینی دچار اختلالات تنفسی شده‌اید و اگر قوز بینی دارید یا نوک بینی شما افتاده است، بسیار بالا بوده یا پهن است، انجام عمل جراحی رینوپلاستی بهترین گزینه برای شما است اما شما قبل از انجام عمل جراحی بینی باید به پزشک مراجعه کرده تا مشخص شود که آیا حائز شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی بینی هستید یا نه. دکتر سهرابی آماده پاسخگویی به همه سؤالات شما در مورد عمل جراحی بینی است. برای اطلاع از ساعات کار این کلینیک و یا دریافت نوبت با  شماره‌های 03136264272 و 03136274746 تماس حاصل فرمایید.

مزایای انجام عمل رینوپلاستی


رینوپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زیبایی مزایای زیر را دارد:

 •  شکل، زاویه و سایز بینی شما بهبود می‌یابد.
 •  مشکلات ساختاری که در تنفس شما اشکال ایجاد کرده و باعث انسداد بینی می‌شود ترمیم می‌گردد.
 •  رینوپلاستی می‌تواند تأثیر چشمگیری در تصور ذهنی شما در مورد خودتان و اعتماد به نفس شما داشته باشد.

آیا شما شرایط قرار گرفتن تحت عمل جراحی رینوپلاستی را دارید؟


برخی از دلایلی که باعث می‌شود شما تمایل به انجام عمل جراحی رینوپلاستی داشته باشید عبارتند از:

 •  بینی شما بسیار بزرگ یا بسیار کوچک است.
 •  بینی شما با بقیه قسمت‌های صورت شما تناسب نداشته باشد.
 •  بینی شما کج بوده، بدشکل یا ناتراز باشد.
 •  بینی شما گرفته باشد و به همین دلیل دچار اختلالات تنفسی شده باشید.
 •  شما نقص مادرزادی داشته باشید که بخواهید آن را اصلاح کنید.
 •  شما بخواهید ظاهر صورت خود را بهبود بخشید.

اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید، نگرش مثبت و واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج حاصل از عمل جراحی داشته باشید احتمالاً شرایط قرار گرفتن تحت این عمل جراحی را خواهید داشت.

این عمل جراحی چگونه انجام می‌شود؟


جراح پس از بیحس کردن قسمت تحت درمان، شکاف‌هایی ایجاد می‌کند تا بتواند به استخوان‌ها و غضروف‌های بینی شما دسترسی پیدا کند. دو روش عمومی برای ایجاد این شکاف‌ها وجود دارد: باز و اندونازال. با اضافه کردن یا برداشت استخوان و غضروف و تنظیم ساختار داخل بینی، اندازه بینی شما کاهش یا افزایش یافته و بینی شما بلندتر یا کوتاه‌تر می‌شود.

 •  از عمل پیوند غضروف می‌توان برای بازسازی نوک بینی استفاده کرد و آن را بالاتر برده، بلندتر، کوتاه‌تر یا باریک‌تر کرد.
 •  پوست و بافت‌های نرم دیگر بازسازی شده تا شکل ساختار زیرین آن اصلاح شود.
 •  در برخی بیماران، فیلرهای بافت یا پیوند چربی برای افزایش حجم قسمت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

قسمت‌هایی از بینی که غضروف و استخوان آن می‌توانند برای بهبود شکل بینی تغییر داده شوند نشان داده شده است. همان طور که در شکل نشان داده شده است ممکن است پل بینی با جابجا کردن استخوان داخلی آن باریک‌تر شود.

شکاف‌ها و اسکارهای عمل جراحی بینی چگونه هستند؟


دو روش عمومی برای ایجاد شکاف‌های عمل جراحی بینی وجود دارد.

عمل رینوپلاستی باز چگونه است؟

برای انجام یک عمل بینی باز، شکاف‌ها در قسمت خارجی بینی ایجاد شده که دسترسی محدودی به ساختارهای زیرین بین سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند که در داخل بینی بوده و مخفی است. مدافعان عمل جراحی باز بینی اظهار می‌کنند که با انجام این عمل، بینی به طور کامل باز شده و ساختار آن نمای بهتری پیدا کرده و مسیر مستقیم بیشتری برای انجام عمل جراحی ایجاد می‌کند، اسکار جزئی در پایین بینی ایجاد می‌شود که پس از بهبودی به سختی قابل مشاهده است.

رینوپلاستی اندونازال

برای انجام عمل جراحی اندونازال (از طریق برش داخلی) بینی، شکاف‌ها در مسیر داخلی بینی ایجاد می‌شوند. از آنجا که این شکاف‌ها مخفی هستند پس از انجام عمل جراحی قابل مشاهده نخواهند بود. مدافعان عمل جراحی بینی به روش اندونازال بیان می‌کنند که با این روش بافت بینی کمتر شکافته شده، نمای ساختارهای بینی بسیار عالی خواهد شد و اسکار قابل مشاهده‌ای در پایین بینی به وجود نخواهد آمد.

انتخاب یک جراح قابل اعتماد


جراح خود را باید بر اساس شاخص‌های زیر انتخاب کنید:

 •  میزان تحصیلات، آموزش‌ها و مدارک و گواهینامه‌ها
 •  تجربه در انجام عمل جراحی رینوپلاستی
 •  میزان راحتی شما با او

پس از پیدا کردن یک جراح پلاستیک مورد تأیید و دارای بورد که در انجام عمل‌های جراحی بینی تجربه کافی دارد شما باید وقت مشاوره‌ای با او تنظیم کنید. معمولاً به دلیل نیاز به مشاوره دقیق باید برای این جلسه هزینه بپردازید.

اولین جلسه مشاوره


در خلال اولین جلسه مشاوره، شما فرصت تبادل‌نظر در مورد اهداف زیبایی خود را خواهید داشت. جراح نیز شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا مشخص شود که آیا شرایط انجام این عمل جراحی را دارید یا نه و برای شما تعیین خواهد کرد که این عمل جراحی چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد. زمانی که جراح به اهداف و سوابق پزشکی شما پی برد روش‌های مختلف عمل و نیاز به انجام عمل‌ها و فرایندهای مکمل را مورد ملاحظه قرار می‌دهد. شما باید در جلسه مشاوره آماده صحبت کردن در مورد سوابق پزشکی کامل خود باشید که شامل موارد و اطلاعات زیر می‌شود:

 •  عمل‌های جراحی گذشته
 •  بیماری‌های سابق و فعلی
 •  آلرژی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید.

برنامه درمانی شما


بر اساس اهداف، ویژگی‌های فیزیکی و سطح آموزش و تجربه جراحی وی نیاز به دانستن اطلاعاتی در مورد شما دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 •  روش انجام عمل جراحی شامل نوع عمل یا ترکیب عمل‌ها
 •  نتایجی که پس از انجام عمل شما می‌توانید انتظار دست‌یابی به آنها را داشته باشید.
 •  میزان بودجه‌ای که برای انجام این عمل در نظر دارید.
 •  خطرات و عوارض جانبی احتمالی
 •  روش‌های بیهوشی و محل عمل
 •  کارهایی که باید قبل از انجام عمل جراحی انجام دهید.
 •  آنچه که پس از انجام عمل جراحی انتظار می‌رود شما تجربه کنید.
 •  مشاهده عکس‌های قبل و بعد از عمل موارد مشابه به شما و پاسخ به سؤالات شما

قبل از انجام عمل جراحی بینی چه کارهایی باید انجام داد؟


جراح دستورالعمل قبل از عمل را به شما داده و سؤالات شما را پاسخ می‌دهد، وی سوابق پزشک شما را به دقت مورد بررسی قرار داده و معاینات بالینی لازم را انجام می‌دهد تا میزان آمادگی شما برای انجام عمل را تعیین کند. جراح قبل از انجام عمل جراحی، از شما خواهد خواست که:

 •  حداقل 6 هفته قبل از قرار گرفتن تحت عمل جراحی از استعمال دخانیات خودداری کنید تا فرایند بهبودی شما بهتر انجام شود.
 •  از مصرف آسپیرین، برخی داروهای ضدالتهابی و برخی داروهای گیاهی که باعث افزایش خونریزی می‌شوند اجتناب کنید.
 •  بدون در نظر گرفتن نوع عمل، آب‌رسانی قبل و بعد از انجام عمل جراحی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا دوران بهبودی شما بدون خطر طی شود.

رینوپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی محسوب می‌شود. حتماً باید هماهنگ کنید که یک نفر همراه شما باشد تا پس از انجام عمل، رانندگی کرده و شما را به منزل برساند و همچنین حداقل یک شب پس از عمل نزد شما بماند. اگر عمل شما نیاز به انجام برخی کارهای خاص داشته باشد یا یک عمل اصلاحی انجام داده باشید باید یک شب در بیمارستان بستری شوید.

روز بعد از انجام عمل جراحی رینوپلاستی من باید چه انتظاری داشته باشم؟


ممکن است عمل جراحی شما در یک بیمارستان معتبر که امکانات آزاد دارد یا در یک مطب مناسب برای انجام عمل‌های جراحی انجام شود. بیشتر عمل‌های جراحی بینی در یک تا 3 ساعت انجام می‌شوند ولی این امکان وجود دارد که بیشتر هم طول بکشد.

 •  داروهایی برای شما تجویز می‌شود که باعث افزایش راحتی شما در حین انجام عمل جراحی می‌شود.
 •  معمولاً برای انجام عمل جراحی بینی از بیهوشی موضعی استفاده می‌شود اما در برخی موارد نیز ممکن است از بیحسی‌های موضعی و آرام‌بخش‌های تزریقی در ورید استفاده شود.
 •  برای افزایش ایمنی و اطمینان شما در حین انجام عمل جراحی، مانیتورهای مختلفی قلب، فشار خون، ضربان نبض و میزان اکسیژن موجود در خون شما را رصد می‌کنند.
 •  جراح قبل از انجام عمل در مورد دستورالعمل‌های پس از انجام عمل با شما صحبت می‌کند.
 •  پس از انجام عمل جراحی، شما به اتاق ریکاوری منتقل می‌شوید تا نظارت کافی بر شما وجود داشته باشد. ممکن است از یک اسپیلنت روی قسمت خارجی بینی شما استفاده شود که از شکل جدید بینی شما تا زمانی که بهبود می‌یابد محافظت کند. همچنین ممکن است از یک تامپون بینی در داخل بینی استفاده شود تا حفاظت بیشتری از بینی شما شده باشد.

احتمالاً پس از مدتی کوتاه شما ترخیص شده و می‌توانید به منزل بروید مگر این که جراح پلاستیک برنامه دیگری برای ریکاوری فوری پس از عمل جراحی شما در نظر گرفته باشد.

مراقبت‌های پس از عمل


جراح در مورد این که چه مدت پس از انجام عمل جراحی بینی می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود پرداخته و سر کار خود بازگردید با شما صحبت خواهد کرد. پس از انجام عمل جراحی به شما و همراهتان دستورالعمل دقیق در مورد مراقبت‌های پس از عمل داده می‌شود که شامل اطلاعات زیر است:

 •  تخلیه، در صورت لزوم
 •  علائم عادی که شما تجربه خواهید کرد.
 •  علائم عوارض جانبی احتمالی

بلافاصله پس از انجام عمل جراحی


پس از انجام عمل جراحی بینی از شما خواسته می‌شود که روی بینی خود اسپلینت قرار دهید تا از آن محافظت شود. اسپیلینت از بینی شما در هنگام خواب و در برابر ضربات احتمالی محافظت می‌کند. همچنین ممکن است یک باند مثلثی کوچک زیر نوک بینی شما قرار داده شود. تامپون بینی نیز ممکن است داخل بینی شما قرار داده شود تا از بینی شما محافظت بیشتری انجام شود، این تامپون مانند یک اسپیلینت داخلی عمل کرده که همه چیز را در جای خود نگه داشته تا محل عبور هوا در بینی شما تمیز بماند. برخی بیماران دوست ندارند چیزی داخل بینی آنها قرار داده شود بنابراین تنظیم کردن و قرار دادن تامپون داخل بینی این افراد مشکل است. برخی جراحان، یک لوله کوچک در هر سوراخ بینی قرار می‌دهند تا بیمار بتواند با وجود تامپون داخل بینی راحت‌تر نفس بکشد. تورم و کبودی عادی بوده و ممکن است باعث کمی ناراحتی شود. صورت شما پف‌آلود شده و قسمت‌های اطراف بینی و چشم‌های شما پس از انجام عمل کبود و متورم خواهد شد. جراح به شما توصیه خواهد کرد که از کمپرس سرد برای کمک به کاهش تورم و درد استفاده کنید. ممکن است از شما خواسته شود که تا چند روز پس از انجام عمل جراحی، سر خود را بالا نگه دارید. پزشک ممکن است برای کاهش درد، برخی داروهای مسکن را تجویز کند. شما باید فعالیت‌های خود را به مدت چند هفته محدود کنید.

زمان ریکاوری و دوران بهبودی پس از انجام عمل رینوپلاستی


رعایت دقیق دستورالعمل‌های پس از عمل که جراح به شما می‌دهد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. جراح همچنین دستورالعمل‌های دقیقی در مورد علائم عادی که شما تجربه خواهید کرد و هر علامت ناشی از عوارض جانبی احتمالی به شما خواهد داد. بسیار مهم است بدانید که زمان ریکاوری و دروان بهبودی در هر فرد متفاوت از دیگران است. شما باید تا چند هفته پس از انجام عمل جراحی بینی از ورزش کردن خودداری کنید.

نتایج حاصل از انجام عمل جراحی چه مدت باقی می‌ماند؟


نتایج حاصل از انجام رینوپلاستی دائمی هستند بنابراین داشتن اهداف واضح و شفاف در زمانی که برای انجام این عمل برنامه‌ریزی می‌کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. رینوپلاستی باید روی یک بینی که رشد آن به پایان رسیده است انجام شود که معمولاً این اتفاق در سنین 16 – 17 سالگی می‌افتد. اگر عمل رینوپلاستی قبل از کامل شدن رشد انجام شود نتایج حاصل با رشد بینی تغییر خواهد کرد و احتمال ایجاد عوارض جانبی و مشکلات وجود خواهد داشت.

محدودیت‌ها و خطرات احتمالی همراه با عمل رینوپلاستی


خوشبختانه، عوارض ناشی از انجام عمل رینوپلاستی به ندرت اتفاق می‌افتد برخی خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل جراحی رینوپلاستی در جلسه مشاوره با شما در میان گذاشته می‌شود. برخی خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل رینوپلاستی عبارتند از:

 •  مشکلات پوستی یا شکستگی پوستی ناشی از بانداژ یا ناشی از مواد پیوندی که با پوست تماس می‌یابد به خصوص اگر اجسام خارجی قرار داده شده باشند.
 •  انسداد بینی به دلیل تورم داخل بینی
 •  آسیب‌دیدگی تیغه بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند.
 •  اسکار برجسته در زیر بینی پس از انجام عمل‌های جراحی باز بینی

با رعایت دقیق دستورالعمل و توصیه‌های جراح پلاستیک متبحر می‌توانید خطرات احتمالی را هم قبل و هم بعد از انجام عمل جراحی رینوپلاستی کاهش دهید.

هزینه‌ها


هزینه انجام عمل رینوپلاستی متفاوت بوده و به پزشک و محل جغرافیایی بستگی دارد. متوسط دستمزد پزشکان برای انجام هر عمل جراحی را بررسی کنید. این اعداد فقط نشان‌دهنده دستمزد جراحان و پزشکان در یک سال گذشته بوده و شامل هزینه‌های امکانات جراحی، بیهوشی، آزمایش‌ها، داروهای تجویزی، پوشش‌ها و لباس‌های جراحی و هزینه‌های متفرقه دیگر مرتبط با عمل جراحی بینی نمی‌شود. از آنجا که رینوپلاستی با اهداف زیبایی انجام می‌شود، بیمه‌ها هزینه‌های آن را پوشش نمی‌دهند. بسیاری از جراحان برنامه‌های مالی به بیماران ارائه می‌دهند تا هزینه‌های انجام عمل برای آنها مقرون به‌صرفه‌تر شود. به هر حال، اگر جراح بخواهد انحراف بینی را اصلاح کند یا بدشکلی‌های ساختاری دیگر را ترمیم نماید، ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد و شما باید در این موارد با جراح پلاستیک خود مشورت کنید. جراح خود را بر اساس شایستگی، آموزش و تجربه انتخاب کنید و نه بر اساس هزینه‌ها.

به این پست امتیاز دهید.
راهنمایی و دانستنی‌های لازم درباره قبل، بعد و در حین عمل بینی
5 از 1 رای